Nobel to wyróżnienie, które przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w nauce, literaturze, czy też za zasługi dla społeczeństwa oraz ludzkości. Nagroda ta ustanowiona została jako ostatnia wola fundatora, Alfreda Nobla, który znany jest przede wszystkim jako ten, który wynalazł dynamit. Pierwsza uroczystość wręczenia tejże nagrody odbywała się w Królewskiej Akademii Muzycznej w roku 1901 w Sztokholmie, wręczana była wtedy pokojowa nagroda nobla. Od następnego roku aż do dzisiaj nagrody te oficjalnie przyznawane są przez szwedzkiego króla. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach, w fizyce, chemii, fizjologii, literaturze oraz oprócz tego przyznawana jest pokojowa nagroda nobla, a od roku 1968 także nagroda w dziedzinie ekonomii. Jeśli chodzi o Polskie akcenty w przypadku tejże właśnie nagrody to posiadamy ich kilka, pierwszym z nich był Henryk Sienkiewicz, następna Maria Skłodowska-Curie. Nie są to jednak wszyscy z polskich noblistów, nagrody otrzymywali także Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat oraz Wisława Szymborska. Większość z nich otrzymywało swoje tytuły za zasługi dla literatury polskiej jak i światowej.
Sienkiewicz to pierwszy z polskich noblistów, który urodził się w roku 1846 w Woli Okrzejskiej umiera jednak już poza granicami kraju, a mianowicie w Szwajcarii w roku 1916. Był jednym z bardziej znanych i popularnych polskich nowelistów, powieściopisarzy i publicystów. Na przełomie wieku dziewiętnastego oraz dwudziestego był z całą pewnością jednym z najbardziej światłych pisarzy oraz przedstawicieli polskiego społeczeństwa. Swojego nobla otrzymał w dziedzinie literatury za całokształt swojej twórczości, było to bardzo duże wyróżnienie, szczególnie że każdego roku nagroda ta przypaść może tylko i wyłącznie jednej osobie.
Maria Skłodowska-Curie urodziła się w warszawie w latach sześćdziesiątych wieku dziewiętnastego, umiera natomiast w latach trzydziestych wieku dwudziestego we Francji. Znana jest przede wszystkim z powodu swoich osiągnięć z dziedziny fizyki oraz chemii, dla nas jest postacią szczególną z powodu swojej polskiej narodowości. Posiadała jednak także obywatelstwo francuskie i większość swojego życia spędziła właśnie we Francji, gdzie udało się jej rozwinąć swoją karierę naukową. Do największych dokonań Marii Skłodowskiej-Curie zaliczyć będziemy mogli między innymi opracowanie teorii, która dotyczy promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów o właściwościach promieniotwórczych i przede wszystkim odkrycie dwóch nowych pierwiastków, a mianowicie polonu oraz radu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzone były także pierwsze badania nad leczeniem raka przy wykorzystaniu promieniotwórczości właśnie. Nagrodą nobla wyróżniona została dwukrotnie, po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1903, wtedy jednak nagrodę otrzymała wraz z mężem za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi nagrodę otrzymuje już indywidualnie w dziedzinie chemii za wydzielenie całkowicie czystego radu. Do dnia dzisiejszego jest to jedyna kobieta, która nagrodę nobla otrzymywała dwukrotnie jeśli chodzi o dziedziny nauk ścisłych, a oprócz tego jest ona jedynym uczonym w całej historii nagrody Nobla, któremu udało zdobyć się dwie nagrody w różnych dziedzinach. Maria Skłodowska-Curie może być dobrze znana także z powodu, że była ona główną prekursorką jednej z nowych gałęzi chemicznych, a mianowicie radiochemii.
Czesław Miłosz jeden z wybitniejszych i współczesnych literatów, który umarł stosunkowo niedawno, bo w roku 2004 w Krakowie. Był polskim prawnikiem i dyplomatą, zajmował się oprócz tego także historię literatury, tłumaczeniem tekstów, głównie był jednak prozaikiem oraz poetą. Przez długi okres swojego życia znajdował się na emigracji, na samym początku we Francji, później natomiast przenosi się do Stanów Zjednoczonych. Jego praca doceniona została w roku 1980 kiedy otrzymuje literacką nagrodę nobla, w tym samym roku w rodzimym kraju na jego teksty nałożona zostaje cenzura. Do polski powraca na początku lat dziewięćdziesiątych kiedy miejsce miały pierwsze ze zmian ustrojowych i obalenie starego systemu.
Lech Wałęsa to jeden z popularniejszych w świecie polaków i zarazem polityków. Był on działaczem związkowym. Na samym początku jego drogi zawodowej nic nie wróżyło, że zostanie jedną z czołowych postaci na arenie międzynarodowej i jednocześnie prezydentem polski, wszystko zmieniło się przede wszystkim z powodu jego uczestnictwa w założeniu solidarności, był on także jej pierwszym przewodniczącym. W roku 1981 według magazyny Time wybrany został człowiekiem roku, natomiast dwa lata później otrzymuje pokojową nagrodę Nobla co jest z całą pewnością bardzo dużym wyróżnieniem. Lech wałęsa urodził się w roku 1943, czyli w ostatnich latach wojny, w Popowie. Później mieszkał jednak Gdańsku, obecnie większość czasu spędza natomiast w Warszawie. Lech Wałęsa oprócz tego, że świetnie radził sobie w polityce, jest człowiekiem spełnionym także jeśli chodzi o politykę. Posiada łącznie ośmioro dzieci, cztery córki oraz czterech synów. Tylko jedno z dzieci poszło w ślady ojca i zajmuje się politykom, jest to mianowicie Jarosław obecny poseł na sejm piątej oraz szóstej kadencji, a oprócz tego euro deputowany kadencji siódmej z ramienia PO.
Wisława Szymborska to jedna z popularniejszych polskich poetek, eseistek oraz krytyków literackich. Oprócz tego zajmuje się do dzisiaj tworzeniem przekładów tekstów i pisaniem felietonów. Urodziła się w Bninie, małej miejscowości koło Poznania w średniozamożnej rodzinie. Tak naprawdę jednak w Bninie przychodzi tylko na świat, jej rodzice bowiem w roku 1924 kiedy Wisława miała zaledwie rok przenoszą się do Torunia, a następnie do Krakowa – w nim też uczęszczała do szkoły podstawowej i gimnazjum. Po rozpoczęciu się drugiej wojny światowej kontynuowała swoją naukę, jednak już poprzez tajne komplety, w roku 1943 przyjęła posadę urzędniczki kolejowej, aby mieć szansę uniknięcia wywiezienia na przymusowe roboty. W tym czasie także po raz pierwszy zajęła się wykonywaniem ilustracji do książek i zaczęła pisywać pierwsze z opowiadań oraz wierszy.
Władysław Reymont był popularnym polskim pisarzem, nowelistą oraz prozaikiem, jednym z głównych przedstawicieli realizmu łączącego się z naturalizmem prozy młodej polski. Niewielka część pozostawionych po sobie dzieł to także dzieła poetyckie, stanowią one jednak zdecydowaną mniejszość. Nagroda Nobla przyznana mu została za napisanie czterotomowej epopei dotyczącej wiejskiego życia, a mianowicie Chłopów. Data urodzenia Reymonta to siódmy maja 1867, na świat przychodzi on w małej miejscowości Kobiele Wielkie. Z wiekiem jednak przemieszcza się do coraz większych ośrodków mniejszych by w końcu na stałe osiąść w warszawie, tam też umiera w roku 1925. Jeśli chodzi o jego twórczość to widać w niej naprawdę bardzo duże zróżnicowanie pod względem tematyki, form literackich oraz przedstawianych wartości. Takowa różnorodność prezentacji zdarzeń oraz wątków z całą pewnością jest bardzo ciekawa.