Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że prawdziwe imię i nazwisko słynnego pisarza anglojęzycznego Josepha Conrada brzmi Józef Teodor Konrad Korzeniowski. Conrad urodził się bowiem na terenach należących przed rozbiorami do rzeczpospolitej polskiej (w momencie jego narodzin były to tereny rosyjskie). Żeby tego było mało, wywodził się z jednego z polskich szlacheckich rodów o długiej historii. Z polską jednak tak naprawdę dużo go nie wiązało, bowiem mając niespełna osiemnaście lat i nie ukończywszy edukacji w gimnazjum wyjeżdża do Francji, gdzie jako prosty marynarz zaciąga się na statek. W roku 18964 osiada na stałe w Anglii i poświęca się całkowicie pisaniu. Po pierwszym roku swej pracy wydaje pierwszą powieść, a mianowicie Szaleństwo Almayera. Conrad był twórcą z pewnością wybitnym, jednak jego dzieła to zjawisko jak najbardziej odosobnione, przynajmniej w jego czasach. Jest tak przede wszystkim dlatego, że łączył on w spójną całość różne nurty – zaczynając od romantyzmu i pozytywizmu, aż po symbolizm oraz impresjonizm. Oprócz jego dzieła posiadały silny, alegoryczny wydźwięk, a portret psychologiczny postaci był bardzo złożony i rozbudowany. Jedno z jego najpopularniejszych dzieł, to Jądro Ciemności, powieść przedstawiona w formie dzienniku z podróży z wyprawy na czarny ląd.
Joseph Conrad na świat przychodzi w grudniu 1857 roku w Berdyczowie – na terytorium polskim, które w czasie rozbiorów zostało zagarnięte przez Rosjan. Kiedy ma zaledwie cztery lata jego rodzice zostają zesłani w głąb Rosji za działalność przeciwko caratowi. Matka Conrada, Ewa z Bobrowskich umiera rok po tym wydarzeniu, a opiekę nad chłopcem przejmuje jej brat Tadeusz. Na szczęście ojciec powraca z wygnania po sześciu latach i na nowo może opiekować się synem, z którym przeprowadza się do Krakowa, gdzie przyszły pisarz rozpoczyna naukę w gimnazjum – szkoły tej jednak nie kończy. Jego ojciec umiera dwa lata po tym jak powraca z zesłania, a Conrad mając zaledwie siedemnaście lat wyjeżdża do Marsylii i trudni pracą pospolitego marynarza. Tutaj jego losy przybierają jeszcze bardziej negatywny obrót – podejmuje się próby samobójczej z powodu ogromnych długów, oprócz tego zamieszany był w przemyt broni dla zwolenników ówczesnego pretendenta do hiszpańskiego tronu. Jego los ulega poprawie w roku 1878 kiedy wyjeżdża do Anglii, gdzie jego kariera rozwija się dynamiczniej. Po dziesięciu latach otrzymuje nominację na kapitana statku. W roku 1894 na stałe osiada na wyspach brytyjskich i poświęca się całkowicie karierze literackiej i pisarskiej. Dwa lata później żeni się, a po niespełna roku na świat przychodzi jego pierwszy syn. Conrad uważany jest przez anglików za bardzo ważnego stylistę dla tamtejszej literatury – nie przeszkadzał w tym nawet fakt, że przez całe życie posiadał bardzo mocny, polski akcent. Pod koniec swojego życia chciał powrócić o polski, jednak bardzo wiele spraw, rodzinnych i zawodowych, trzymało go w Anglii.
Joseph Conrad był przede wszystkim powieściopisarzem. Praktycznie co roku od rozpoczęcia swojej kariery wydawał kolejne powieści, które zazwyczaj przyjmowane były bardzo pozytywnie. Jeśli chodzi o problematykę jego tekstów to określić można ją najogólniej dwoma słowami, a mianowicie moralna oraz psychologiczna. Akcja pisanych przez niego utworów przeważnie rozgrywa się wśród marynarzy, w morskiej scenerii, czy też w egzotycznych krajobrazach dalekich lądów i wysp. Specyficzne warunki morskiego życia stają się dla niego doskonałym wręcz tłem dla rozważania ważnych tematów związanych z granicami ludzkiej moralności i etyki.
Jądro ciemności to z całą pewnością jedno z najważniejszych dzieł Josepha Conrada, które wydane zostało w formie książkowej po raz pierwszy na początku wieku dwudziestego. Pomimo, że jest to opowiadanie niewielkich rozmiarów, to jego wartość przyrównywana jest do takich tekstów Conrada jak Nostromo, czy też Lord Jim. Jądro ciemności doczekało się nawet swej adaptacji filmowej, a oprócz tego niejednokrotnie stanowiło inspirację dla kolejnych pokoleń twórców. Jak sam Conrad stwierdza dzieło to powstawało pod bardzo negatywnym wrażeniem jakie pozostawiły na nim aspekty świata kolonialnego. Akcja nawiązuje między innymi do tragedii, które w jego czasach miały miejsce na terenie Wolnego Państwa Konga (które było własnością Leopolda II – belgijskiego króla). Conrad doskonale ukazuje to jak wykorzystywana była czarna ludność, jej wierzenia oraz niejako naiwność oraz fakt oraz pozycję białego człowieka na czarnym lądzie. Cała historia, podobnie jak wiele innych dzieł Marlowa rozgrywa się w egzotycznym i morskim krajobrazie. Jest przedstawiona jako opowieść, którą opowiada swoim przyjaciołom doświadczony marynarz – Marlow. Jak wcześniej wspomniano jądro ciemności doczekało się ekranizacji – najważniejsze z nich to wyprodukowana w roku 1993, która miała dosłownie oddać przesłanie opowieści oraz Czas Apokalipsy z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – gdzie akcja opowieści przeniesiona zostaje do czasów i realiów wojny w Wietnamie.
Joseph Conrad oprócz jądra ciemności na swoim koncie posiada o wiele więcej różnorodnych tekstów, które także zasługują na uwagę. Pierwsza z powieści, którą napisał, a mianowicie wydane w roku 1895 Szaleństwo Almayera zaliczane jest do jego jednych z lepszych książek. Pięć lat później powstaje bardzo charakterystyczne i jednocześnie chwalone licznie dzieło Lord Jim, które uważa się, za najważniejsze w całej karierze literackiej pisarza polskiego pochodzenia. Do ważnych zaliczyć można także Smugę Cienia, Nostromo i kilkanaście nowel opraz opowiadań, szczególnie Między lądem a morzem.
Nostromo, a dokładniej Nostromo opowieść z wybrzeża to jedna z ważniejszych powieści Josepha Condrada, która powstawała na przełomie dziewiętnastego oraz dwudziestego wieku. Tytułowe Nostromo to pseudonim jednego z głównym bohaterów pochodzący z języka włoskiego, a dokładniej ze zlepku słów nostro i uomo (w tłumaczeniu na język polski oznacza naszego człowieka). Conrad przy tworzeniu tejże powieści opierał się przede wszystkim na własnych doświadczeniach, które udało mu się zdobyć podczas licznych podróży po Ameryce łacińskiej oraz południowej. Oprócz tego na treść jego dzieła wpływ miało wydarzenie z roku 1903, a mianowicie oderwanie się Panamy od Kolumbii i utworzenie suwerennego państwa. Jeśli chodzi o akcję utworu to rozgrywa się ona w niedalekiej przeszłości, w drugiej połowie wieku dziewiętnastego.
Nostromo opowiada historię fikcyjnego państwa latynoskiego, a mianowicie Costaguany, która po latach wojen domowych oraz rewolucji w końcu staje się państwem suwerennym, które zaczyna się rozwijać. Najważniejszą prowincją w opowieści jest Sulaco, które dzięki dużej ilości złóż naturalnych staje się najbogatsza prowincją w całym kraju. W historię wplecionych jest wiele wątków politycznych, walki o władzę oraz prezydenturę jak i zakrojonego na szeroką skalę łapówkarstwa. Historia opowiada o dążeniu Sulaco do uzyskania niepodległości oraz utworzenia niezależnego państwa, co w końcu się udaje.